درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
 • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
 • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

عضویت در

کانال تلگرام

توسینسو

اطلاعات مطلب
مدرس/نویسنده
محمد نصیری
امتیاز: 615391
رتبه:1
376
1857
845
11431
محمد نصیری ، بنیانگذار TOSINSO ، کارشناس امنیت اطلاعات و ارتباطات و کشف جرائم رایانه ای ، هکر کلاه سفید ، تخصص در حوزه امنیت سیستم عامل و تست های نفوذسنجی ، لینوکس ، مجازی سازی ، سرویس های کاربردی سرور و ... سابقه همکاری در بیش از 40 سازمان دولتی ، خصوصی و نظامی در حوزه پروژه ، مشاوره و آموزش ، بیش از 10 هزار ساعت سابقه آموزشی در طی 12 سال فعالیت حرفه ای ... پروفایل کاربر

ویدیوهای پیشنهادی

از خدمت سربازی چه چیزهایی می توان یاد گرفت ؟

تاریخ 10 ماه قبل
نظرات 3
بازدیدها 313
یکی از مهمترین مراحل زندگی مردها در زندگی دوران خدمت سربازی است ، برخی شانس دارند و پارتی و می توانند در بهترین جا خدمت کنند و برخی هم هر جایی که قسمت باشد خدمت می کنند . امروز می خواهم در خصوص امتیازهایی که می توان در خدمت سربازی برای یک عمر زندگی بدست آورد ، فارغ از بحث اینکه کجا و با چه شرایطی خدمت می کنید صحبت کنم. من با اینکه در محیط های نظامی متعددی فعالیت داشته ام و حتی امکان خدمت کردن در بهترین شرایط ممکن را داشتم ولی تحت شرایطی مجبور شدم به دور از تخصص و حرفه اصلی خودم 18 ماه از بهترین دوران جوانی خودم را در خدمتی کاملا غیر تخصصی سپری کنم ، امروز می خواهیم ببینیم چه چیزهایی می توان از این شرایط سخت به دست آورد.

نکات مهم در خدمت سربازی


بدست آوردن نظم در زندگی


اسمش نظام است و قطعا هدف اصلی آن ایجاد نظم در افراد است ، شاید شما دلتان بخواهد در زندگی معمولی تا ساعت 10 صبح بخوابید اما وقتی صحبت از سربازی می شود مجبور می شوید ساعت 4 یا 5 صبح بیدار شوید ، لباس خاص به تن کنید و در مراسم صبحگاه شرکت کنید ، از یک ساعت خاص به شما وعده های غذایی داده می شود ، نباید لباس های شلخته داشته باشید ، نباید پوتین کثیف به پا داشته باشید ، باید تخت خواب مرتب و منظم داشته باشید و بسیاری از موارد دیگر ... شاید در وهله اول برای ما این یک اجبار بد به نظر برسد اما به این دید نگاه کنید که اگر خودتان را ملزم به رعایت این مسائل کنید از شما یک انسان آماده برای زندگی ساخته می شود ، شخصی که می تواند برای همه کارهایش با نظم و انضباط برنامه ریزی کند و به اهدافش برسد . من در طول این مدت از خدمت سربازی یاد گرفتم سحرخیز باشم ، بعد از خدمت عادت کردم ساعت 6 صبح همیشه بیدار باشم و تا قبل از 10 صبح مهمترین کارهای ممکن را انجام بدهم و ناخودآگاه کارایی من بیشتر از افرادی شد که دیرتر بیدار می شدند و منظم نبودند.

نکات مهم در سربازی


دقت در جزئیات و ریزبینی


در مدت زمان خدمت به عنوان تایپیست مدتی مشغول به کار بودم ، نوشتن نامه به درجه بالاتر و درجه پاییتنر و هم درجه و رعایت اصول نامه نگاری و ... من سرباز یک جناب سرهنگ بسیار سختگیر و از نظر دیگران ترسناک بودم ، شاید باورش برای شما سخت باشد اگر بگویم برای اشتباه تایپ کردن برخی کلمات ممکن بود چند ساعت بازداشتی در پرونده شما درج شود و اضافه خدمت بخورید !! من همیشه گفته و می گویم که این دوران طلایی ترین دوران زندگی من برای آماده شدن جهت ورود به دنیای وب و نوشتن مطالب اینترنتی بود ، سرعت تایپ من بالا رفت ، دقت من در نوشتن مطالب بالا رفت و این باعث شد امروز اگر می بینید این مطلب را می نویسم کل مطلب در کمتر از یک ساعت برای من به رشته تحریر درآمده است و زمان زیادی برای نوشتن آن صرف نمی کنم.

سربازی تخصصی نکات مهم در سربازی


بعد از اینکه از قسمت تایپیست به قسمت دژبانی منتقل شدم تصمیم گرفتم که یک دژبان واقعی باشم ، با پرستیژ ، منظم و مرتب و البته دقیق ، یک دفترچه برای خودم درست کرده بودم که تمامی مشکلاتی که در محیط ستاد دیده می شود را در آن یادداشت می کردم و به گوش مقام بالاتر می رساندم و چون همه می دانستند که من فقط صداقت و حقیقت را می گویم حرف من برای خیلی ها سند بود ، دژبان شدن دقت من را در تجزیه و تحلیل محیط ها ، مستندات ، تصاویر و حتی افراد تغییر داد ، با یک نگاه به یک نفر ممکن بود متوجه شوم که طرف استرس دارد ، با یک نگاه به دیوار متوجه می شدم که مثلا دیوار ممکن است ریزش داشته باشد یا شیشه شکسته بالای سر مسجد را می دیدم که سالها کسی چشمش به چشم آن نیوفتاده بود !! همیشه دژبان ها را آدم هایی خطرناک تصور می کنند ، من در کل دوره ای که دژبان بودم هیچوقت کسی را نه بازداشت کردم و نه اضافه خدمت ، برای تنبیه کردن یا تشویق کردن افراد خیلی روش های خلاقانه تری از خودم ابداع کردم که ناخودآگاه سربازهایی که خلافی انجام داده بودند و من آنها را می دیدم با این راه حل ها خودشان به اشتباهشان پی می بردند و نیازی به استفاده از زور برای این مورد نبود ، این نظم و دقت در وب سایت توسینسو کاملا مشهود شد ، آنقدر چیزهای ریز و دقیقی را می دیدم و یادداشت می کردم و به شرکاء یاداوری می کردم که بعضا دیگران از ریزبینی های من تعجب می کردند اما این ریزبینی و دقت در خدمت سربازی به من رسید.

نکات مهم در خدمت سربازی


آمادگی برای پذیرش اشتباه ها و قبول مسئولیت


یکی از تصوراتی که در خدمت سربازی متاسفانه بسیار زیاد شده است این هست که در ابتدای کار به سربازها و حتی کادری ها اینطور القاء می شود که هیچوقت مسئولیتی را قبول نکنید ، هیچوقت خودتون رو برای انجام کاری داوطلب نکنید و ... من برعکس این تصور را داشتم و دارم ، من دنبال مسئولیت بوده و هستم ، یکی از متاسفانه اتفاق هایی که در خدمت سربازی ممکن است برای شما رخ بدهد روزمرگی است ، یعنی شما ممکن است 18 ماه یک کار مشخص و روزمره را انجام بدهید که این در نهایت از شما یک آدم روزمره و کارمند صرف می سازد اما من به هیچ عنوان طاقت این نوع نگرش را نداشتم شاید برای شما جالب باشد بدانید که من از معاونت امور مالی به معاونت امور نیروی انسانی ، بعد از آن به قرارگاه ستاد ، بعد از آن به دژبانی ، بعد از آن به قسمت بازرسی و بعد از آن به قسمت دفتر فرماندهی و در نهایت در معاونت اجتماعی خدمت کردم و این در نوع خودش یک رکورد محسوب می شود ، اما سئوال اینجاست که چگونه ممکن است در خدمت سربازی بدون تخلف اینقدر محل عوض کنید ؟

نکات مهم در خدمت مقدس سربازی


به شما گفتم من مسئولیت پذیر بوده و هستم ، وقتی از من می خواستند که مثلا یک کتابچه کوچک بنویسم در حد یک کاتالوگ ، من پیشنهاد می دادم که یک کتاب بنویسیم و عکس از شما بگیریم جناب سرهنگ و در اینجا قرار بدهیم و موافقت می شد و من مسئولیت کامل این موضوع را بر عهده می گرفتم ، وقتی صحبت از نمایشگاه هفته نیروی انتظامی می شد به جای اینکه کسی را برای انجام کار فتوشاپ از بیرون بیاوریم خودم مسئولیت کار را بر عهده می گرفتم ، کار با نرم افزارهای گرافیکی و سینمایی را یاد گرفتم و هماهنگ کردن چند معاونت و نظم و ... را یاد گرفتم و در بطن کار رفتم ، نقشه های مختلف طراحی می کردم و هیچوقت بدون طرح و ایده نبودم و این باعث لذت فرمانده های من شده بود تا جاییکه حتی برای برخی جلسات محرمانه از من سرباز وظیفه برای نظر دادن دعوت می کردند و این بسیار لذت بخش بود . اگر اشتباهی می کردم قبول می کردم و مسئولیت آن را می پذیرفتم و جریمه اش را هم پرداخت می کردم و این باعث شد در زندگی همیشه مسئولیت پذیر باشم ، نکته اینجاست که من اعتقاد دارم اگر در سربازی از کاری سرپیچی کنید یا به قول خودمانی بپیچونید ، در آینده در زندگی پیچاندن را یاد می گیرید و اگر قبول کنید و مسئولیت پذیر باشید در نهایت می توانید در زندگی هم موفق باشید.

مدیریت زمان


من در طول مدت سربازی با لباس خیارشوری نیروی انتظامی که لباس مقدس خدمت است در کمترین زمانی که داشتم به محض داشتن مرخصی شروع به تدریس می کردم و خوشبختانه خیلی از این تدریس ها در محیط های سازمانی بود ( البته لباس بعد از مرخصی تغییر می کرد ) ، وقتی جناب سرهنگ وارد جلسه ای می شد بلافاصله کتاب آموزشی امنیت اطلاعات را باز می کردم و شروع به خواندن می کردم و تقریبا هیچ روزی نبود که ما تقریبا دو ساعت از زمان کاری خدمتم را مطالعه نکنم تا جلسه تمام شود . هیچوقت فراموش نمی کنم کتاب CISSP که حدودا 500 صفحه است را در حین دوره آموزشی خدمت بصورت کامل مطالعه کردم و خلاصه نویسی هم کردم و این باعث تعجب خیلی ها شد ، در طول خدمت سربازی زمان پرتی زیادی وجود دارد که شما با برنامه ریزی می توانید به بهترین شکل از آن استفاده کنید . همین مورد باعث شد در برنامه ریزی ها و مدیریت زمان در زندگی بتوانم از حداقل زمان حداکثر استفاده را ببرم . من توانستم از کوتاه ترین زمان های ممکن در زمان خدمت استفاده کنم و اولین کتاب خودم را نیز در خصوص امنیت اطلاعات ( سیستم مدیریت امنیت اطلاعات ) در این مدت نوشته شد که به امید خدا به زودی منتشرش خواهم کرد. ( به دلایلی در اون دوران امکان چاپش نبود )

نتیجه گیری


ممکن است شما نتوانید در بهترین جای ممکن خدمت کنید یا در نزدیک خانواده ، اما شما می توانید با برنامه ریزی درست از زمان خدمت اجباری به بهترین شکل استفاده کنید ، شاید وارد شدن من به محیط های نظامی و خارج شدن یکبار از اوج دنیای فناوری اطلاعات شوک بزرگی برای من بود تا شروع طوفانی بعد از دوران خدمت داشته باشم ، الان برای خیلی از همان سازمان هایی که سربازی کرده ام مشاوره های مختلف می دهم و لذت می برم ، امیدوارم شما هم همین الگو را برای زندگی خودتان در طول مدت سربازی استفاده کنید اگر خاطره یا تجربه ای در این خصوص دارید که می تواند برای خدمت بهتر به کاربران عزیزمان کمک کند خوشحال می شویم در این مطلب آن را ارائه کنید.

نویسنده : محمد نصیری
منبع : جزیره نظامی وب سایت توسینسو
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد
برچسب ها
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
 • ممنون آقای مهندس
  مطلب خیلی جالبی بود
  بنده هم در حال حاضر خدمت سربازی رو دارم میگذرونم. ان شاالله 97531 خدمت بنده تموم میشه.
  البته امریه حوزه انفورماتیک اداره تعاون خراسان جنوبی هستم، و تقریبا از خونه بنده تا اداره حدود 5 دقیقه راهه، خخخخخ،،، و خیلی خوشحالم که توی حوزه ای خدمت می کنم که به تخصص بنده وابسته هست. از جمله کارهایی که در این 2 سال خدمت انجام داده ام پیادسازی ویپ، اکتیو دایرکتوری، تدریس های خصوصی، عمومی پرسنل و ... برای اداره تعاون بود.
 • خیلی خوبه که تو حوزه تخصصی خدمت می کنی ، من قبل از خدمت تو پروژه طراحی امنیت کارت ملی هوشمند بودم ، کلی پروژه در سطح کلان کشور داشتم و حتی اون زمان خودم 4 تا سرباز زیر دستم بود و کارم تخصصی بود ، تا اینکه سر یک اشتباه احمقانه و اعتماد به یک شخص به ظاهر دوست خدمتم به فجیع ترین شکل ممکن انجام شد و تبدیل به جهنم شد برام ، تصور کنی متوجه میشی که از اوج فناوری اطلاعات درت آوردن گذاشتنت جاییکه هیچ بویی از این حوزه نبرده ، نگهبانی باید بدی به جای لاگ برداری و تجزیه و تحلیل ریسک !! بگذریم همیشه میگن عدو شود سبب خیر با خودم عهد کردم دو سال سختی رو به جون بخرم و به بهترین شکل ممکن ازش خروجی بگیرم ، جالبه بدونی اینقدر میشناختم و جاهای بزرگ تدریس و مشاوره داشتم که دانشجوهام قدرت انتقالم از نیروی انتظامی به سپاه و بهترین خدمت رو داشتن اما اجازه ندادم اینکار رو بکنن برام ، الان سالهاست به اون دوران افتخار می کنم ، یه روزی اونجا بهشون گفتم که بزارید من تو فناوری اطلاعات کار کنم بهتون یاد بدم بهشون برخورد و کامپیوتر رو از جلو دستم برداشتن ، الان سه رده بالاتر از اونها دانشجوم هستن و به سطوح خیلی کلانشون مشاوره میدم ، با خودم اون روزی که نذاشتن برم تو قسمت شبکه گفتم یه روز التماس می کنید پول میدید که بیام مشاورتون بشم و این اتفاق افتاد. خدایا شکرت همیشه برام سختی گذاشتی که توش رشد کنم.
 • منم 10 ماه دیگه خدمتم تموم میشه.
  توی یکی از دانشگاه های کشور، تو قسمت IT هستم.
  یادمه وقتی در به در دنبال امریه گرفتن بودم، دو تا اتفاق جالب برام افتاد
  اولیش این بود که من 13 جای مختلف رفتم برای اینکه بتونم سربازشون بشم، فقط 2 جا به من اجازه دادن که برم مصاحبه کنم. که از این دو جا 1 جا قبول شدم که وقتی رفتم پیش کارشناس فناوریشون، وقتی که به من گفتن میای اینجا که فقط ماوس و کیبورد هایی که خراب میشن رو عوض کنی با نو، پاشدم، بهم گفت کجا گفتم من میخوام جای تخصصی خدمت کنم، گفت خیلی ها آرزشونه سربازیشون اینجا بیفته گفتم ارزوی من نیست، من میخوام با سرور هاتون کار کنم من کارای بزرگتر میخوام. که یاد گرفتم دقیقا همون چیزی رو که میخواید پیدا کنید حتی تو این شرایط سخت.

  دومین اتفاق این بود که رفیقم پا پیچ شده بود که مدارکتو بیار تا توی سپاه پذیرشت کنم و به اصطلاح پارتیم کلفته و بیا، هر چی که بود دلم راه نمیداد مدارکمو ببرم، میگفتم خدا بخواد جای بهتری برام جور میشه.
  من افتادم ارتش اون افتاد سپاه، من بهترین پادگان آموزشی ایران، اون بد ترین پادگان آموزشی ایران.
  خلاصه خدا خواست و امریه ام جور شد.
  چیزی که یاد گرفتم اینه که کار خوبه خدا درست کنه ، سلطان محمود خ ر کیه.

  در پایان هم بگم، برای سربازیم خودم دست به کار شدم و واقعا به هیچ شخص برای پارتی شدن رو نزدم و مراجعه نکردم.

  یه حدیث از حضرت علی خونده بودم که مضومونش این بود.

  اول تفکر کن بعد توکل کن، سپس آستین ها را بالا بزن آنوقت دستان خدا را می بینی که زود تر از تو شروع به کار کرده اند.

  موفق باشید.

برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید